Середа, 23.07.2025, 13:25
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід

Астрономія

Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [14]
Вхід на сайт
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 8
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites
  • Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Теорія

    Головна » Статті » Мої статті

    Основи практичної астрономії

    Небесна сфера

    Під час спостережень за зорями нам здається, що всі небесні світила розташовані на однаковій відстані, ніби світять на поверхні велетенської сфери, у центрі якої розташований спо­ стерігач. Нині відомо, що зорі та планети перебу­ вають на різних відстанях від Землі , а наша планета не розміщується у центрі Всесвіту, тому таку небесну сферу вважають допоміжною при визначенні сферичних координат світил. На таку до­ поміжну сферу проектуються зображення зір та пла­ нет, і ми можемо виміряти тільки кути між напрям­ ками на ці світила. При цьому центр небесної сфери може розташовуватися у будь-якій точці простору; залежно від цього розрізняють топоцентричні, геоцен­ тричні чи геліоцентричні координати.

    На небесній і земній сферах можна провести деякі кола, за допомогою яких визначаються небесні координати світил . На земній сфері існують дві особливі точки — географічні полюси, де вісь обертання Землі перети­ нає поверхню планети (N, S — відповідно Північний та Південний полюси). Площина земного екватора, яка ділить нашу планету на північну та південну пів­ кулі, проходить через центр Землі перпендикулярно до її осі обертання. Меридіани на Землі проходять че­ рез географічні полюси та точки спостереження. По­ чатковий (нульовий) меридіан проходить поблизу міс­ цезнаходження колишньої Гринвіцької обсерваторії. Якщо продовжити вісь обертання Землі в кос­ мос, то на небесній сфері ми отримаємо дві точки пе­ ретину, які називаються полюсами світу : Північний полюс Рі (у сучасну епоху біля Полярної зорі) і Південний полюс Р2 (у сузір'ї Октант). Пло­ щина земного екватора перетинається з небесною сферою, і в перерізі ми отримаємо небесний екватор, який поділяє небо на дві рівні півкулі — північну та південну. Але існує одна суттєва відмінність між по­ люсами та екватором на земній кулі та полюсами світу і небесним екватором. Географічні полюси ре­ ально існують як точки на поверхні Землі, де вісь обертання Землі перетинається з поверхнею планети, і до них можна долетіти чи доїхати так само, як і до екватора. Полюсів світу як реальних точок у космічному просторі немає, бо радіус небесної сфери є невизначеним, тому ми можемо по­ значити тільки напрямок, у якому вони спостерігаються.

    Орієнтування на місцевості

     У повсякденному житті для визначення напрямку ми викорис­ товуємо орієнтири, які нам добре знайомі,— будинки, дороги, ріки тощо. Якщо ми потрапляємо в незнайому місцевість, то наші звич­ ні орієнтири зникають, і ми можемо заблукати. У цьому випадку надійними орієнтирами можуть бути небесні світила, бо вони нам світять і вдома, і на чужині. Для орієнтування на поверхні Землі астрономи застосовують терміни прямовисна лінія та горизонт. Напрямок прямовисної лінії задається силою тяжіння Землі в точці спостереження. Його можна визначити за допомогою звичайного виска-тягарця, який підвішують на нитці. Напрямок ООг по виску вниз називають надиром, протилежний напря­ мок OZ, угору,— зенітом. Зараз горизонт визначають як площину, яка є перпенди­ кулярною до прямовисної лінії. Обрій, або лінія перетину площи­ ни горизонту з небесною сферою, буде ко­ лом, у центрі якого перебуває спостерігач. На горизонті розрізняють чотири точки: N — північ, S — південь, Е — схід, W — захід, за допомогою яких люди орієнту­ ються і визначають напрямки під час ман­ дрівок . Унаслідок обертання Землі навколо осі площини меридіана та горизонту про­ тягом доби зміщуються у просторі щодо зір, але нам на поверхні Землі здається, що все відбу­ вається навпаки — небесні світила рухаються щодо го­ ризонту. Ми кажемо, що Сонце сходить, коли воно з'являється над обрієм на сході. Потім Сонце підніма­ ється все вище і вище й опівдні займає найбільшу ви­ соту над горизонтом. Цей момент астрономи називають верхньою куль­ мінацією (від лат.— вершина). Верхня кульмінація настає у той момент, коли Сонце перетинає площину меридіана і розташовується над точкою півдня. Момент верхньої кульмінації Сонця можна визначити за до­ помогою палички, яку треба встановити перпендикулярно до гори­ зонту . Для визначення кульмі­ нації уважно слідкуйте за довжиною тіні: коли Сонце розташоване над точкою пів­ дня, тінь указує напрямок на північ і має найменшу довжину. Тільки в березні та вересні Сонце схо­ дить поблизу точки сходу, а заходить біля точки заходу. Влітку Сонце сходить на пів­ нічному сході, а заходить на північному за­ ході. Узимку Сонце сходить на південному сході, а заходить на південному заході. Деякі зорі на наших широтах ніко­ ли не заходять, тому на небі ми можемо побачити не тільки верхню, але й ниж­ ню кульмінацію, коли світило перебуває найнижче над горизонтом (дивись рухо­ му карту зоряного неба, на звороті якої є інструкція, як визначати момент куль­ мінації зір).

    Екваторіальна система небесних координат і карти зоряного неба

    Основними площинами в цій системі координат є площини не­ бесного екватора та кола схилень. Для визначення екваторіальних небесних координат світила S проводять коло схилення через полюси світу Рх і Р2, яке перетинає небесний екватор у точ­ ці М . Перша координата а має назву пря­ ме сходження {пряме піднесення) і відлічується по ду­ зі небесного екватора від точки весняного рівнодення Y проти ходу годинникової стрілки, якщо дивитися з Північного полюса, та вимірюється годинами. Дру­ га координата 8 — схилення визначається дугою кола схилень MS від екватора до даного світила і вимірюється градусами. На північ від екватора схилення додатне, на південь — від'ємне. Межі визна­ чення екваторіальних координат такі: 0год<а<2 4 год; -90°><8 >< + 90°. Карта зоряного неба у формі прямокутника є певною проекцією небесної сфери на площину, на якій позначені екваторіальні коорди­ нати а , 8 (рис. 2.8). Ці координати не залежать від місця спостере­ ження на Землі і майже не змінюються протягом року, тому картою зоряного неба можна користуватись у будь-якій країні. Правда, через тисячі років екваторіальні координати зір можуть суттєво змінитися, бо змінюється з часом положення небесного екватора і полюсів світу, до того ж зорі обертаються навколо центра Галактики . Існує карта зоряного неба у вигляді круга (див. вкладку до під­ ручника). Північний полюс світу розміщується у центрі карти побли­ зу Полярної зорі. Коло схилень у проекції на площину карти має вигляд радіальної лінії, яку проводять від Північного полю­ са світу. Небесний екватор на карті зобра­ жений виділеним колом, а інші концен­ тричні кола для різних схилень проведені через кожні 30°. Координату 8 на карті визначають як відрізок радіальної лінії від екватора до даної зорі. Схилення зір на екваторі до­ рівнює 0°, а на Північному полюсі світу +90°. Пряме піднесення а на карті визна­ чають як дугу екватора від точки весня­ ного рівнодення Y до радіальної лінії, яка проведена від полюса світу через дану зорю. Для зручності а позначено на екваторі через кож­ ну годину (1 \ 2\ 3\ ...). Унаслідок обертання Землі навколо осі пло­ щина горизонту зміщується у просторі, тому всі світила теж змінюють своє положення відносно го­ ризонту. Момент, коли деякі світила перетинають площину горизонту, називають сходом або заходом світила. Моменти сходу—заходу небесних світил можна визначити за допомогою рухомої карти зоряного неба, або планісфери, на якій є спеціальний накладний круг із лінією горизонту та меридіаном. Та­ кою зоряною картою з накладним кругом можна користуватись у будь-якій країні Північної півкулі на географічній широті Украї­ ни (+50 ° ±5°). Правила користування рухомою картою зоряного неба надруковані на її зворотному боці.

    Категорія: Мої статті | Додав: Prosto_Juliya (03.04.2015)
    Переглядів: 3315 | Рейтинг: 0.0/0
    Всього коментарів: 0
    avatar